Aktuální dění, novinky či zajímavé informace sledujte na našem facebook.com/fkdynamovb

Vyšší Brod: přes 60 let fotbalu

Organizovaný fotbalový oddíl ve Vyšším Brodě funguje od roku 1946. V té době, kdy byl Vyšší Brod do osídlován českými obyvateli, byl založen ( za dnes již neznámých okolností, neboť písemné materiály chybí ) Sportovní klub Vyšší Brod.

Sportovní klub byl později přejmenován na Sokol a počátkem 50. let pak na Dělnickou sportovní organizaci – DSO. Tyto byly řízeny rezortně a zdejší tělovýchovné organizaci byl přidělen název Dynamo. Po rozdělení tělovýchovné jednoty v roce 1993 si vyšebrodští fotbalisté název ponechali, takže bezmála šest desítek let účinkují jako Dynamo Vyšší Brod.

Od založení oddílu jsou klubovými barvami bílá a zelená. Současné vyšebrodské hřiště bylo vybudováno v letech 1956 až 1957. Až na přelomu 80. a 90. let minulého století se však splnil sen několika vyšebrodských fotbalových generací, když byl povrch hřiště zatravněn. Přes kvalitní údržbu se daří trávník na hřišti na začátku 21. století stále více zkvalitnit a zpříjemnit tak hráčům zázemí.


Z pamětníků

Za dobu existence fotbalu ve Vyšším Brodě se na hřišti vystřídalo mnoho fotbalistů. K nejznámějším hráčům nejstarší generace patří Antonín Straka st., Karel Lísal st. A Vojtěch Pilát. V úspěšném týmu ze 70. let působili Karel Lísal ml., Jan Syrovátka, Jan Bican, Jan Blažek, Štefan a Jan Harenčákové, v dospělých začínal Josef Koklar.

Nelze vyjmenovat všechny ty, kteří velmi dobrou hrou přispěli k divácké radosti z fotbalu. Je však nutné vzpomenout na dlouhodobé funkcionáře, kteří zajišťovali vše potřebné, aby se mohl fotbal ve Vyšším Brodě bez přerušení hrát. Byl to dlouholetý předseda fotbalového oddílu Karel Reichensdörfer. Znovu je nutné jmenovat Vojtěcha Piláta, který prošel snad všemi funkcemi ve výborech TJ i FK, ing. Candru, Antonína Straku staršího a jeho syna JUDr. Antonína Straku. Ten se podílel na fotbalovém dění ve fotbalovém klubu ve Vyšším Brodě, pracoval na okresním svazu v Českém Krumlově, ve výkonném výboru Jihočeské oblasti, kde od roku 1990 zastával funkci předsedy, a byl i členem odvolací a revizní komise ČMFS v Praze.


A třídy k Dynamu patří

Prakticky od začátku 70. let mužstvo mužů úspěšně po dvě sezóny působilo dokonce v tehdejší I.A třídě. Dlouhou řadu let zle přiklonit I.A třídu i mužstvu dorostu ve kterém vyrostlo spousty opor pro další generace prvního týmu Dynama. A jen nedostatek mladých hráčů způsobil odhlášení z regionální soutěže a dočasné ukončení, v roce 2004, působení dorostenců ve vyšebrodském fotbale.

Po dlouhé pauze, trvající takřka sedm sezón, se v roce 2005 podařilo týmu mužů postoupit mezi kluby hrající I.B třídu a úspěšně tak hájit barvy Dynama. V okresním přeboru tak bojují jen starší žáci a v okresní soutěži pak B-tým mužů.


Sponzoři pro rok 2009: Město VYŠŠÍ BROD | SAPELI | ESOS Ostrava s.r.o. | POstavPO s.r.o. | Pension & Restaurant Inge | BRODYS s.r.o. | BARVY LAKY – Libor Staněk